Birgitte Jeeves Hammer er program- og markedssjef hos Bergen Kino
Opplevelser

Kinoopplevelser som skaper varige minner

Hva har Toy Story 4, førjulsverksted og recliner-seter til felles? Alt er en del av Bergen Kino – et sted hvor unike filmopplevelser og minner samles.

Vi har snakket med Birgitte Jeeves Hammer, program- og markedssjef hos Bergen Kino, som delte spennende innsikt i hva som gjør Bergen kino til noe helt spesielt.

Drømmedag med Disney-dubbing

Å være markedssjef på Bergen Kino må jo ha ført til noen litt uvanlige dager og kanskje en kul funfact? Birgitte lyser opp av spørsmålet, og sier at dette er noe hun har tenkt litt på.

– Rett etter at jeg startet som markedssjef, fikk jeg en drømmedag hos Disney, hvor jeg prøvde meg som stemmeskuespiller. Jeg dubbet rollen som moren til Harriet i Toy Story 4. Det er en veldig liten rolle, men stemmen min ble faktisk brukt i filmen!, forteller hun.

– Så morsomt! Kan du gjenskape replikken din for oss?

– Nei, jeg tror ikke det, haha. Jeg måtte snakke østlandsk, og det sitter langt inne for en bergenser, sier hun og ler.

Ble du nyskjerrig på Birgittes dubbe-evner, da må du sjekke ut Toy Story 4 med norsk tale!

Daybedene forsvinner på et blunk

Bergen Kino består i dag av to lokasjoner, og begge har en helt spesiell historie. Den tradisjonelle delen av Bergen Kino i Neumanns gate 3 har vært en del av bybildet i over 100 år.

Den andre delen, i Magnus Barfotsgate, nå kjent som Bergen Kino Lux, markerer en mer moderne epoke. Bygget feirer sitt 20-årsjubileum i år og har nettopp gjennomgått en totalrenovering. Salene på Bergen Kino Lux er utstyrt med recliner-seter i alle rader og deilige daybeds på første rad.

– Daybedene ryker alltid først når vi legger ut billettsalget, sier hun og smiler.

Markedssjef by day og Joker by night

Teknologisk sett er Lux blant de fremste i landet, med 4K-oppløsning, laserprojektorer, og avanserte surround-lydanlegg i alle salene. Men det er ikke bare teknologien som imponerer de besøkende. Kinoen har nemlig også noen faste tradisjoner rundt de store filmpremierene, hvor de virkelig slår på stortrommen med gjennomførte dekorasjoner, tematiske opplevelser og servering som gir det lille ekstra med besøket.

– Vi har jo en tradisjon om å skape en opplevelse som handler om mer enn bare filmen. Når folk kommer til oss for en stor premiere skal de få noe ekstra. Vi ønsker gjerne å ta tilbake litt den “glam” følelsen, at du skal ønske å pynte deg og gjøre noe mer ut av kinobesøket ditt.

På enkelte av premierene kler også de ansatte seg ut i kostymer for å gi publikum en uforglemmelig start på filmen. Birgitte har selv stilt som blant annet Jokeren tidligere.

– Det er noe magisk med å se publikums reaksjoner – hvordan de blir overrasket, synes det er litt skummelt, eller vil ta bilde, sier en begeistret Birgitte.

Litt julegrøt før julefilmen, ja takk!

Når julen nærmer seg, har Bergen kino egne førjulstradisjoner de gjennomfører. Hvert år arrangeres det juleverksted, hest og kjerre eller ponniridning utenfor kinoen.

Kinoen har også en tradisjon med julefrokost, julegrøt og aktiviteter rundt julefilmer, som setter både store og små i stemning.

– Jeg har nettopp sett jul med Astrid Lindgren med min egen sønn, som er rett under 3 år. Det setter en god førjulsstemning og er en perfekt film for barnets første kinobesøk. For storfamilien er Askepote en veldig hyggelig film å samles rundt i førjulstiden.

– Vaiana er jo en av de mest sette filmene på Disney+, så vi forventer fullt hus når oppfølgeren Vaiana 2 nå kommer på kino.

Juleavslutning med en twist

Bergen Kino tilbyr også bedriftsvisninger som et alternativ til tradisjonelle julebord. Med samarbeidspartnere som kan levere alt fra mat til drikke, og muligheten til å tilpasse opplevelsen.

– Når du inviterer ansatte eller kunder på kino, gir du dem en helt spesiell opplevelse. Det er en magi ved kinoen. Du får leve deg inn i en annen verden, og det gir alltid noe å snakke om etterpå. Dessuten er kino noe som appellerer til alle – du kan rett og slett ikke gå feil med det.

Kinoopplevelser som skaper varige minner